Jak sprawdzić źródło wiadomości e-mail w Outlook ? Uwaga na celowane ataki hackerskie poprzez mail.

W trosce o podnoszenie świadomości nt. zagrożeń w posługiwaniu się narzędziami IT polecamy krótkie szkolenia Henwar w siedzibie naszych Klientów. Co do hackerskich zagrożeń wewnętrznych to jedynie wiedza i dobre praktyki są wstanie zminimalizować ryzyko ataku. Na początek przekazujemy szybki sposób na sprawdzenie źródła otrzymanej, podejrzanej wiadomości.

Opis może różnić się w szczegółach w zależności od wersji MS Outlook.

 1. Na interesującej nas wiadomości (poniżej zakładamy, że jest to mail z ABC Data z Dziś z godz. 02:01) klikamy w starszej wersji Outlooka prawym klawiszem myszy i wybieramy pozycję „Pokaż źródło” lub „Właściwości” i następnie w kolejnym oknie zakładkę „Źródło wiadomości” albo nowszej otwieramy tę wiadomość w nowym oknie klikając lewym klawiszem dwukrotnie:

Czytaj dalej >>>

 1. Następnie w nowym oknie wybieramy w lewym, górnym roku pozycję menu Plik:

 1. Teraz interesuje na guzik Właściwości, proszę go kliknąć dwa razy lewym klawiszem myszy:

 1. Po wybraniu „Właściwości” proszę zwrócić uwagę na okno „Nagłówki internetowe”:

 1. Wszelkie linie opisujące źródło wiadomości zaczynające się od „Received:” powinny zawierać domenę albo naszego serwera firmowego albo być tożsame z domeną nadawcy wiadomości:

 1. Warto potwierdzać też dziwne przesyłki telefonicznie bez otwierania załącznika. Jednym z wyjść jest również odpowiedź do „egzotycznego” nadawcy z treścią np. „test”. Często nadawca to serwer, program typu „robot” niezainteresowany odpowiedzią i zapewne otrzymamy informację zwrotną, że dany adres nie istnieje.
 2. Przykład oszustwa poniżej.
  1. Wiadomość z 10:35 pochodzi niby od nadawcy spod adresu e-mail: rostol@interia.pl.
  2. Po sprawdzeniu źródła wiadomości okazuje się, że prawdziwym nadawcą nie jest „rostol” ale inne aliasy z interii a we wszystko zamieszany jest serwer” mucizowo.lu”.
  3. A po wysłaniu wiadomości testowej otrzymano zwrotkę, że adres na interii nie istnieje.

Wiadomość:

Źródło:

Zwrotka:

Na koniec, sposób w jaki np. w Outlook 2013 dodać sobie na stałe guzik na wstążce do sprawdzania źródła nieco szybciej niż powyżej:

Powodzenia!